Knižní dotazník

19. dubna 2017 v 7:12 | Remi |  Knižní koutek
Zdravím,
dneska znova něco do knižního koutku. Mám tu jeden knižní dotazník. Bohužel nevím, kde jsem ho vzala - ty adresy se mi nějak slily dohromady. Každopádně doufám, že se vám bude líbit. :)
1. Která kniha teď leží na tvém nočním stolku?

Tak, já sice nemám noční stolek, ale počítám, že je to myšleno obrazně. ;) Momentálně čtu knihu 'Egypťan Sinuhet', kterou napsal Mika Waltari. Ovšem tak nějak zároveň na mě z knihovny ošklivě nahlíží '451 stupňů Fahrenheita' od Raye Bradburyho jako povinná četba.
***

2. Která z knih, které jsi v poslední době četl/a, byla opravdu dobrá?

Chvilku jsme váhala mezi knihami 'Klapzubova jedenáctka' a 'Špioni, kteří měnili svět', ale Klapzubova jedenáctka nakonec vyhrála. Obě jsou opravdu dobré a jsou to jedny z mých nejoblíbenějších knih, ale Špioni jsou literatura faktu, takže ke čtení trochu náročnější. Oproti tomu Klapzubáci jsou kraťoučká, naprosto nenáročná a milá kniha, u které vše pochopíte, nerozčílíte se a usmějete se nad mírně pohádkovou naivitou. Na oddech dokonalá četba, doporučuji!
***

3. Kdybys mohla potkat jakéhokoliv autora, živého nebo mrtvého, kdo by to byl? A co bys jim chtěla sdělit?

Asi by to byl Karel May. Na Mayovkách jsem vyrostla a po pravdě řečeno, rostu na nich do teď. :) I když na dnešní poměry to není nic jiného než naivní příběh, a pan May nikdy nebyl na divokém západě, tak pro mě je to něco neskutečně úžasného. Svět, kde skutečně vyhraje pravda a dobré srdce, se sílou bratrství.
***

4. Která kniha by ostatní překvapila tím, že jí máš ve své knihovně?

No stoprocentně by to byl 'Deníček šílený holky' od Jamese Pattersona. To totiž překvapuje i mě. Tady musím smutně (a trochu nevděčně) konstatovat, že si Ježíšek asi spletl jmenovku. Knihy na bázi deníku až na výjimky nemusím. Doplňte šílenou pubertální hrdinku a utíkejte, co vám nohy stačí.
A potom ještě asi z dětství pozůstalá série 'Čtyři a půl kamaráda' nebo knihy, co mi dal tatínek, jako 'Správným klukům'. To by asi taky leckoho překvapilo, ale asi ne tolik. :)
***
5. Jak organizuješ svojí vlastní knihovnu?

Moje knihovnička má deset poliček, z čehož dvě zabírají vystavené sběratelské plechovky od čaje. Jinak to jde v podstatě samo: Série samozřejmě vedle sebe, na horní polici patří knihy z antikvariátu (taky znáte to nadšení, když vám autobus jede až za půl hodiny a naproti zastávce stojí antikvariát? :D ) a šanon s časopisy. Vpravo nahoře jsou slovníky (česko-ruský, česko-německý, anglicko-český…), klíče k určování květin/stromů/hub/zvířat a knihy z edice oko. Vlevo nahoře knihy rozečtené a vypůjčené od přátel/rodiny/z knihovny. Zbytek obývá ostatní poličky, většinou bez nějakého znatelného systému. Největší 'poklady' jsou umístěny ve výšce mých očí. To je moje nejmilejší polička, kde jsou klasické Mayovky, Foglarovky, KODovky a v druhé řadě šest dílů 'Ve stínu Padišáha', které čekají na přečtení. V té samé poličce je sbírka záložek (a to byste se divili, čím vším jsem schopná založit knihu), soška andílka od Emily, to vše seřazené podle barvy, ceny (nehmotné) a velikosti.
Celkově to snad budí dojem, že vlastně žádný systém nemám. Ale přísahám, že to tak jen vypadá. :)
***
Start Where You Are By Meera Lee Patel - Urban Outfitters:

6. Jakou knihu si chceš přečíst už věky, ale zatím ses k ní nedostal/a?

Tahle otázka mě docela zaskočila. Po pětiminutovém zírání do knihovny a různých seznamů ke čtení mě pořád nenapadá nic, co bych si fakt chtěla přečíst, ale neudělala jsem to. Možná snad 'slovácko sa nesúdí', protože babička si to už asi deset let každý rok čte na dovolené (znova a znova) a pokaždé se směje. Tak je to asi vážně dobré. A teď mě napadá že ještě poslední (osmý) díl ze série Artemis Fowl. Když jsem to četla (s ohromným zápalem a nadšením :D ), tak jsem nemohla sehnat osmičku v češtině.
***

7. Zklamání, přeceňovaná, prostě špatná: při čtení které knihy jsi cítila, že by se ti měla líbit, ale nelíbila? Pamatuješ si, kterou knihu jsi naposledy odložila?

Ve skutečnosti si nepamatuju, že bych kdy, jakou knihu odložila (alespoň ne natrvalo, vždycky jsem se k četbě vrátila, pokud vím). Hodně chvály jsem slyšela na 'Školu dobra a zla', ale když jsem začala číst první díl, byl na můj vkus hrozně předvídatelný a postavy dost nesympatické, ale že by se to vyloženě nedalo číst… A kromě povinné četby jsem nečetla ani žádné fakt hrozné knihy, takže mám asi štěstí. :)
***

8. Které příběhy máš nejradši? A co typ, kterým se vyhýbáš?

Moje oblasti zájmu se dělí na dvě části. Zaprvé odvaha, dobrodružství, čestnost a všechno, co najdete u pánů Maye, Foglara, Verna nebo Thompsona. A zadruhé neméně dobrodružné fantasy knihy jako Harry Potter, Hobit, Sedmý smysl, Artemis Fowl nebo Hraničářův učeň.
Jak už bylo řečeno, vyhýbám se deníčkům jako čert kříži. Úplně nejsál se ale držím od dívčích románů a červené knhovny obecně. Nemám moc ráda ani historii (vlastně jen český středověk/novověk a z něho jen panovníky - proti husitům, starověkým Římanům a Řekům či Kleopatře nemám nic ani v nejmenším - ba naopak, to mě baví) nebo náboženské knihy (A tady mi zase vadí jen nynější náboženství. O křesťanech a islámu mě číst nebaví, ale Amon, Ištar nebo velká požíračka, to je jiná).
***

9. Co plánuješ číst dál?

Po Sinuhetovi už opravdu budu muset přečíst tu povinnou četbu. Myslím, že je letos poslední, takže potom budu dohánět knižní resty. Určitě najdu nějaké staré zapomenuté rozečtené knihy a kdyby ne, tak mám slušnou zásobu (Asi na šest až osm let dopředu). :D První na řadu půjdou 'Supové mexika' a po nich následuje 'Bratrstvo' od Johna Flanagana.
***

10. Jak vypadá tvoje dokonalá čtecí chvilka?

Abych to popsala od začátku, tak mám v pokoji knihovnu, před kterou mám svoje místo na čtení. Můžete se podívat na obrázek TU, aby to bylo k pochopení.
Samozřejmě mám na sobě měkký hebký svetr a někdy v ruce modro-bílý hrnek z Ikey, ve kterém mám čaj. Normálně nemám hrnek (protože bych se určitě polila), ale taktéž do modra dekorovanou flašku a piju normální vodu. Někdo si při napínavých místech hryže nehty, já piju. :D Bohužel, nedokážu číst, když mě někdo ruší, takže před tímhle rituálem všechny v okolí vyháním z pokoje.
***
Rozhodně odsud nechci vyhánět Vás, ale článek je
u konce. :) Budu ráda, když mi do komentářů napíšete,
jestli se vám tento styl článků líbí, popřípadě co změnit.
Děkuju, že jste dočetli až sem a uvidíme se u dalšího článku. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Kristen Kristen | Web | 19. dubna 2017 v 21:30 | Reagovat

Veľmi pekný tag.

2 *Mushroom* *Mushroom* | Web | 23. dubna 2017 v 14:17 | Reagovat

Pěkný tag a pěkné odpovědi! :-)
Egypťana Sinuheta mám také na "programu" ale pořád jsem se k němu nedostala a tak prostě čeká v poličce.
A s tím systémem to mám podobně - nikdo v tom ten smysl nevidí, ale ve skutečnosti je to promyšlené! :-D
No a Pattersona mám doma také, dřív jsem na těch děníčkovských knížkách ulítávala :D

3 Alethea Alethea | Web | 23. dubna 2017 v 20:07 | Reagovat

Je celkom povzbudivé, že aj ty máš zoznam kníh na prečítanie na veľa rokov dopredu :D Máme čo robiť :D

4 Remi Remi | Web | 24. dubna 2017 v 18:46 | Reagovat

[1]: Děkuju :)
[2]: Dík. Já už mám Sinuheta za sebou! :D  Pokud máš poněkud delší chvilku, tak můžu doporučit. Ano, není nad systém. 8-)

[3]: Nejsme v tom určitě samy. Tak vzhůru do toho! :-)

5 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 28. dubna 2017 v 17:00 | Reagovat

Ano, tenhle typ článků mě ohromě baví číst. A ještě víc mě baví je psát. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama